Изображения страниц
PDF
EPUB
[ocr errors][merged small]

Resolved, That the Committee on Printing be authorized to contract with JAMES P. Harrison & Co. for the printing of the Journal, Constitution, Ordinances and Resolutions of the Convention.

[ONE THOUSAND COPIES ORDERED BY THE COMMITTEE.)

Committee on Printing :

1

D. B. HARRELL, Chairman; W. T. THOMPSON,
S. HALL,

GEO. ROBERTS. B. E. Russell.

5 - 1431 IUN,

JOURNAL

OF THE

ConstituTIONAL CONVENTION

OF GEORGIA.

ATLANTA, GEORGIA, WEDNESDAY, July 11, 1877.

At 12 o'clock m. the delegates elect to the Constitutional Convention met in the hall of the House of Representatives.

Hon. L. J. Gartrell, of the Thirty-fifth District, called the delegates to order, and moved that the Hon. T. L. Guerry, of the Twelfth District, be called to the Chair as temporary President, which motion prevailed.

Upon motion of Hon. L. N. Trammell, of the Fortysecond District, M. A. Harden and E. B. Thomas, Esqrs., were requested to act as temporary Secretaries.

The roll of the delegates elect was called, and the following delegates answered to their names:

First District-John M. Guerard, S. F. Keller, A. R. Lawton, Warring Russell, John Screven, A. G. Smith, W. T. Thompson, J. L. Warren.

Second District-H. F. Horne, W. F. Conley, W. R. Gignilliatt.

Third District-C. C. Grace, Seaborn Hall.

Fourth District-M. L. Mershon, J. R. Bachlott.
Fifth District--W. A. McDonald, J. M. Spence.
Sixth District--B. L. Stephens, J. D. Knight.

Seventh District-J. L. Seward, A. H. Hansell, J. B. Creech, Henry Gay.

Eighth District-John S. Clifton, J. B. Twitty, B. E. Russell, J. E. Donalson.

Ninth District-J. H. Hand, Green Whiddon, B. Chancey.

Tenth District-Nelson Tift, John A. Davis, R. R. Jen. kins, Wm. Wells.

Eleventh District-L. C. Sale, David Goff, B. F. Burnett, S. L. Williams.

Twelfth District-J. L. Wimberley, J. W. Stokes, T. L. Guerry, D. B. Harrell.

Thirteenth District- A. H. Greer, J. C. Ellington, J. R. Respass, J. V. Scott, G. F. Cooper, T. M. Furlow.

Fourteenth District-R. W. Anderson, O. P. Swearingen, D. F. McCrimmon, David Sapp.

Fifteenth District-M. N. McRae.

Sixteenth District-Neil McLeod, J. H. Hicks, J. T. Coney.

Seventeenth District-H. H. Perry, W. B. Jones, J. B. Heath, W. D. Brannen, J. C. Dell.

Eighteenth District-C. J. Jenkins, R. H. May, G. R. Sibley, Adam Johnson, J. G. Cain, D. G. Phillips, W. G. Braddy.

Nineteenth District-M. W. Lewis, B. N. Sanders, C. Heard, J. S. Johnson, G. F. Bristow.

Twentieth District-F. L. Furman, T. F. Newell, R. L. Warthen, H. N. Hollifield, C. W. DuBose, Geo. F. Pierce, Jr.

Twenty-first District-E. L. Grier, A. L. Hamilton, E. J. Coates, F. Chambers, P. W. Edge.

Twenty-second District-Wm. H. Ross, Wm. A. Lof

« ПредыдущаяПродолжить »